Newsflash

Sprawiamy, że rozwój nabiera sensu!

Zamów newsletter!

*

:

:

Festwial Lasy świata i ich mieszkańcy

Polska Zielona Sieć i Kawiarnia Naukowa zapraszają na Festiwal filmowy “LASY ŚWIATA I ICH MIESZKAŃCY”, współorganizowany z włoskim festiwalem filmowym Terra di tutti film festival. Wśród wielu atrakcji na uczestników czeka projekcja filmu "Seeds of Discontent" poświęconego problemowi zawłaszczania ziemi w Mozambiku.

Kiedy: 26-28 czerwca 2013, w godz. 16.00-21.00

Gdzie: Kawiarnia Naukowa, ul. Szeroka 10, Kraków (Kazimierz)

Program: www.ekonsument.pl/lasyswiata || Facebook: www.facebook.com/events/472248832863394/

Filmy zaprezentowane zostaną w trzech blokach tematycznych – Lasy i ludzie (środa 26.06), Konsumpcja a zasoby leśne (czwartek 27.06) i Obrońcy lasów (piątek 28.06). Zobaczymy zarówno głośny film Michała Marczaka – Fuck For Forest czy nominowany do Oscara za Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny If a tree falls: A story of the Earth Liberation Front, wspaniałe filmy przyrodnicze Marcina Krzyżańskiego (reżysera serii „100 tysięcy bocianów”), jak i krótkie formy Białostockiej Szkoły Reportażu ukazujące piękno polskich puszczy, czy filmiki dokumentujące projekty Greenpeace.

Festiwal Lasy Świata i ich mieszkańcy

Pokazom towarzyszyć będą debaty, w których udział wezmą zarówno aktywiści ekologiczni działający na rzecz lasów – m.in. Dominik Dobrowolski – ekolog i podróżnik (www.cycling-recycling.eu), Jacek Winiarski (Greenpeace Polska), Piotr Tyszko-Chmielowiec (wiceprezes Fundacji EkoRozwoju), Jarosław Kasprzyk (Klub Gaja) jak i eksperci – dr hab. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot), Monika Kowalska (specjalistka ds. certyfikacji w NEPCon Polska) czy artyści, którym ochrona lasów leży na sercu (Cecylia Malik, Sławomir Shuty). W trakcie debat nawiązujących do bloków filmowych podejmą oni kwestie naturalnych i przemysłowych lasów, zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i niewłaściwą gospodarką leśną. Podzielą się także refleksjami na temat tego, jak dobre praktyki i działania na rzecz ochrony lasów i ich mieszkańców wpływają na sytuację ludności tubylczej oraz pracowników przemysłu drzewno-papierniczego.

Organizatorzy zaplanowali także wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących. W trakcie trwania festiwalu będzie można wziąć udział m.in w warsztatach recyklingowych prowadzonych przez krakowskie pasjonatki recyklingu, od których można będzie dowiedzieć się, w jaki sposób za pomocą starych gazet lub plakatów można zrobić lampę, notes, koszyk, matę, bransoletę czy inne dizajnerskie „coś z niczego”. W tym samym czasie w Kawiarni Naukowej odbędzie się wystawa obrazów i zdjęć krakowskiej artystki Cecylii Malik, współtwórczyni Kolektywu Modraszek. Artystka zaprezentuje także performance „Razem na drzewa” (środa, 26 czerwca, g.19.30), podczas którego będzie starała się zwrócić uwagę na stan zieleni miejskiej. Podczas festiwalu goście będą mogli wziąć udział w akcji „Recykling daje owoce”. W zamian za przynoszone kartoniki (minimum 5 sztuk) każdy dostanie kilogram lokalnych i zdrowych owoców. W Kawiarni Naukowej znajdzie się także specjalne miejsce, gdzie w myśl idei bookcrossingu będzie można zostawić przeczytane lub niechciane książki po to, żeby inni mogli z nich skorzystać i przekazać je dalej. Festiwal zamknie wydarzenie Noise of the Earth – koncert zespołu ELOE no future.

Film dokumentalny pt. "Seeds of Discontent" pokazuje nam walkę drobnych rolników w prowincji Niassa o korupcją i zawłaszczaniem ziemi (ang. land grabbing). Film został wydany przez holenderską organizację Transnational Institute (TNI) w ramach współpracy z partnerami z krajów Południa i Europy, w tym Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

Przeczytaj, dlaczego Mozambijczycy nie chcą ogromnych monokulturowych lasów i domagają się godnych warunków życia i pracy na roli.