Newsflash

Sprawiamy, że rozwój nabiera sensu!

Zamów newsletter!

*

:

:

Debata o korporacjach i podatkach

Instytut Globalnej Odpowiedzialność zaprasza na debatę o korporacjach i podatkach, która odbędzie się 14 stycznia br. w Klubie „Powiększenie” w Warszawie.

Kto ma rację w toczącym się od kilku dni sporze? Ci, którzy nawołują do bojkotu produktów firmy LPP czy też Ci, którzy podkreślają legalność i konieczność „optymalizacji podatków”?

Czy korporacje mają jakieś zobowiązania względem rodzimych państw i lokalnych społeczności, czy też konieczność konkurowania na globalnym rynku, gdzie powszechnie unika się opodatkowania, wymusza na nich analogiczne postępowanie? Jaki jest bilans takich działań? Nowe miejsca pracy i mocna, konkurencyjna polska gospodarka, czy też może zmniejszone wpływy do budżetu i mniej pieniędzy na służbę zdrowia, edukację czy infrastrukturę?

Dyskusja odbędzie się w kontekście niedawnej informacji o przeniesieniu przez jedną z polskich firm części praw do swoich marek za granicę. Jednak problem dotyczy szerokiego grona korporacji i wielu sposobów na unikanie opodatkowania.

Naszymi gośćmi będą:

  • Maciej Konieczny - Kampania Bojkotu LPP
  • Marcin Wojtalik - Instytut Globalnej Odpowiedzialności IGO
  • Piotr Szumlewicz - moderacja


Podczas spotkania zaprezentowany zostanie film przygotowany przez koalicję europejskich organizacji postulującej wprowadzenie lepszych uregulowań podatkowych w Europie i na świecie. Celem tych działań jest umożliwienie krajom globalnego Południa pozyskanie środków na rozwój,  rozwiązanie problemów społecznych dotykających te kraje i zapewnienie wszystkim mieszkańcom realizacji przysługujących im praw człowieka.