Newsflash

Sprawiamy, że rozwój nabiera sensu!

Zamów newsletter!

*

:

:

Unikalna propozycja na Tydzień Edukacji Globalnej - zestaw scenariuszy dla szkół podstawowych

W związku z rozpoczynającym się Tygodniem Edukacji Globalnej (TEG) gorąco zachęcamy Państwa do korzystania z naszej najnowszej publikacji z zakresu edukacji globalnej – zestawu scenariuszy lekcji dla dzieci ze szkół podstawowych pt. „Zrozum świat”! Proponowane przez nas ćwiczenia są pierwszą tego typu, unikalną propozycją na polskim rynku, ponieważ łączą edukację globalną z nowatorską w Polsce metodą dociekań filozoficznych dla dzieci wg Matthew Lipmana oraz świadomie kładą nacisk na emocjonalne i społeczne aspekty uczenia się.

Uważamy, że warunkiem dobrej edukacji, także edukacji globalnej, jest rozwijanie umiejętności samodzielnego, krytycznego i logicznego myślenia u dzieci. Metoda dociekań filozoficznych dla dzieci pomaga rozbudzać u dzieci zaciekawienie światem, refleksję nad własnym procesem myślenia oraz umiejętność współpracy w grupie.

Równie ważne jest rozwijanie u dzieci zdolności związanych z samoświadomością, radzeniem sobie z emocjami, motywacją, empatią oraz umiejętności społecznych. Poszczególne części naszych scenariuszy lekcji umożliwiają skupienie się na danych umiejętnościach wchodzących w skład ww. emocjonalnych i społecznych aspektów uczenia się np. świadomości konsekwencji, jakie mogą przynieść własne działania (motywacja) lub świadomości własnej wartości (umiejętności społeczne).

Zrozum świat - obejrzyj publikację online.

Zrozum świat - pobierz publikację w PDF.

Materiały szkoleniowe proponowane przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) charakteryzują się nie tylko nastawieniem na aktywizowanie uczestników zajęć (co jest dziś powszechnie przyjmowanym standardem), ale przede wszystkim na budzenie wrażliwości moralnej i refleksji o konsekwencjach działań. Materiały te pozostawiają uczestnikom szkoleń dużą przestrzeń do własnego, samodzielnego i krytycznego myślenia. Osoby wyspecjalizowane w metodzie P4C (i jej polskim odpowiedniku, tj. filozoficznych dociekaniach z dziećmi i młodzieżą) mogą znaleźć w proponowanych materiałach szkoleniowych dobry punkt zaczepienia do zainicjowania dyskusji o cechach dociekania filozoficznego.

Hanna Diduszko
Stowarzyszenie Edukacji Filozoficznej „Phronesis”

 

Zapraszamy Państwa do pobrania zestawu pt. „Zrozum świat” w wersji elektronicznej lub zamówienia bezpłatnej wersji drukowanej. Aby zamówić egzemplarz drukowany prosimy o kontakt z koordynatorką projektu „Zrozum świat”, Anną Kucińską, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Polska Pomoc

 

Niniejsza publikacja powstała w ramach projektu współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r. Publikacja ta wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.